26 Nisan 2016 Salı

2 oyun birden: Profesyonel ve Hamlet!

Birkaç güne kadar diyip, yazıyı yarım bırakıp 20 gün sonra yayınlamak tabii ki benim işim.

Mart ayında 2 şahane oyuna gitmiş ama sana bunları anlatamamıştım.
Bahsedeceğim 2 oyunda İstanbul Devlet Tiyatroları'nda sahnelenen ve bilet bulması zor oyunlardan: Hamlet ve Profesyonel. Oyunlarla ilgili yazıları yazmadan bitanecik arkadaşım Vişne'me tekrardan teşekkür ediyorum. Hamlet oyunu için biletleri sevgilimle bana şahane bir süpriz yaparak almıştı, Profesyonel içinse biletini bana vermeyi teklif etti. Önce kabul etmedim ama kozmos yine yaptı yapacağını ve Vişne'nin çok önemli bir vizesi ortaya çıkınca bileti yakmak olmazdı.

HAMLET
Oyunlara dair tek görseli bileti olan insan

William Shakespeare oyunlarını liseden beri fırsat buldukça izlemeye çalışıyorum. Devlet Tiyatroları'nın Bülent Emin Yarar ile sahneye koyduğu tek kişilik Hamlet ise kafamda bir sürü soru işaretiyle birlikte biletini kovaladığım bir oyundu. Bilet bulmak zordu. Kafamdaki sorular ise bir hayli fazla. Daha öncesi 2 kere çeşitli tiyatrolarda oyunu izlemiş ve zamanında sevdiceğimin bana kitabını hediye ettiği için Hamlet'i çok iyi biliyordum. Ama dediğim gibi tek kişilik Hamlet nasıl olacak sorusu kafamda dönüp dururken Bülent Emin Yarar o şahane oyunculuğu, harika karakter ve duygu geçişleri ile tokat gibi cevabını yapıştırdı.
Konu hakkında minik bir özet geçmem gerekirse, Kral babası öldürüldükten sonra annesi ile evlenen ve bu sayede tahta geçen amcasından intikam almak isteyen Prens Hamlet'in hikayesinin anlatıldığı bir trajedi.
Şimdi ben böyle anlatınca "sen konuya baya hakimmişsin, bilmeyen gitme belki sıkıntı yaşar, bir şizofrenin duygu geçişlerini anlatan bir W.Shakespeare oyunu sanabilir." diyebilirsin. (Ben de sana cevap olarak "lisede edebiyatta hiç mi Shakespeare'ı işlemediniz?" diyebilirim aslında ya neyse dkjfgnjdfkgnd) Gitmeden önce Hamlet hakkında internette şöyle bir göz atmanı tavsiye ederim bir de şansın yaver giderse bileti önden almaya çalış derim. Karakter geçişlerini önden izlemek şansa belki Bülent Emin'le göz göze gelmek daha da etkileyici kırabilir.


PROFESYONEL

Oyunlara dair tek görseli bileti olan insan vol.2
Bu oyunla ilgili nereden başlasam acaba? 4 sezondur bilet kovalayıp bulamamamdan mı, beklentilerimin bu yüzden inanılmaz yüksek olduğundan mı, gidenlerden hiç kötü bir yorum duymamamdan ve bu yüzden bir nevi benim için "arzu nesnesi" haline gelmiş olmasından mı?
Öncelikle şunu söylemeliyim Bülent Emin Yarar ve Yetkin Dikinciler'in oyunculuğu oyunun kurgusunun çok çok üstünde. Kurgu ve konu çok güzel ama bilmiyorum başka oyuncular oynasaydı bu kadar beğenir miydim, beğenilir miyim merak ediyorum. 
"İnsan geçmişini değiştirebilir mi?" sorusuyla başlıyor Yetkin Dikinciler daktilosunun başında. Sonrasında yine bir "ulan keşke önlerden izleyebilseydim" cümlelerini kurmama sebep olan ön sıralardan seyircilere soru sorarak devam ediyor. Tüm bunlar olup mesleğiyle alakalı bir konuyla alakalı şikayetlerde bulunurken elinde bir koca valizle Bülent Emin Yarar içeri giriyor ve hikaye başlıyor. Zamanında meydanlarda, topluluklarda barış ve kardeşlik için söylemlerde bulunan bir adamla onu senelerce takip etmiş bir polisin seneler sonra karşı karşıya gelmesini anlatan şahane bir oyun. 
Şansım yaver giderse bu oyunu tekrar izlemek istiyorum. Çünkü anlattıkları, hissettirdikleri çok güzeldi.

Gecikmeli olsa da benim sana anlatmak istediğim oyunlar bunlardı. Aradan bu kadar zaman geçince toparlaması tabii ki zor oldu ama yine de gitmek istersen aklında bir fikir olması için buraya not düştüm.
Bir sonraki görüşmeye kadar, öpüldün.

2 yorum:

Üşenmeyip yorumladığın için teşekkürler. (: